Kuzey Avrupa Baltıklar’da Yaşam

Tallin

Kısa dönem EVS projemde heyecanla planladığım dört günlük Kuzey Avrupa gezimi anlatacağım…

5€’ya aldığım ECOLINES otobüs şirketiyle saat 02:30’da Riga’dan hareket ettik. Muhteşem konforlu bir yolculuk oldu. Belirli yerlerde mola verdi otobüs şoförü. Hoş, herkes uyuyordu ama :))

Mola sırasında otobüste bulunan kahve ve içecekleri içebiliyorsunuz. Acıkma ihtimalinize karşı yanınıza evde yaptığınız fransız veya italyan peynirli birkaç sandviç, hazır bisküvi ve su alanız yeterlidir.

Yolculuğunuz sırasında küçük bahçeli evler, sanayi tipli küçük bina toplulukları, yanlız başına bırakılmış benzin istasyonları…

Trafik olmadığı için sakin, rahat ve hızlı bir yolculuk olacak. Ben heyecanlı olduğum için uyku tutmaz, yolu seyrederim. Tabiki gözlerimin benden habersiz kapandığı, derin uykuya daldığım anlar olmuştur. 🙂

Tallin

Bilette yazan saate göre Tallin otogarındaydık! Yani sabah 06:50’de Estonya’nın başkenti Tallin’e varmıştık. Birçok kez mola vermemize rağmen bilette belirtilen saatte orada olabilmek Türkiye’de imkansız olduğu için şaşırmıştım doğrusu.

Tallin

Hava buzz gibi arkadaşlar. Letonya’da bıraktığım o dondurucu soğuk, burada da var. Gözleriniz yanacak! Buradaki insanlar alışık oldukları için bizim kadar etkilenmiyorlar soğuktan. Burunları bile akmıyor yani, öyle söyleyeyim. 🙂

Couchsurfing’den tanıştığım arkadaşım beni karşıladı sağolsun. Onunla birlikte bir benzincide kahve içtik, muhabbet ettik ve gün yavaştan ağarmaya başlayınca Tallin’i keşfine başladık.

İlk önce Old City’i gezdik. Her tarihi bina birbirine çok yakın olduğu için zorluk çekmiyorsunuz. Karakteristik, kendi halinde ama dinamik olan Baltik ülkelerinde mutlaka bir Old City vardır.

Kohvik Castle

Kahveye Kohvik (Ko’fik) diyorlar. Kiosk’larda, petrol ofislerinde, marketlerde 1€’ya makine sıcak ve leziz kahveleri bulabilirsiniz.

Fiyatlar ise Latvia/Cesis ile karşılaştıracak olursak biraz yüksek, Riga’ya göre ise yakın fiyatlar göze çarpıyor.

Araçla gezmenin kolaylığını orada anladım ama her sokağı yürüyerek geçmek, Estonların yaşamlarındaki detayları görmenizi sağlıyor.

Tallin Old City

Bu sokakların acayip keyifli ve huzurlu bir atmosferi var. Tarihten kalma Asterix tipli insanlar çıkıverecek sanıyorsunuz sokaklardan!

Tallinn

Arnavut kaldırımlı, dar, loş ve sessiz sokakları, kimsesiz hissi veren eski binaları arasında ayaklarınız taşların arasına kaça kaça dolaşmak…

tallinsokak

Havanın soğuk olmasına rağmen sokakların kartpostallık güzellikte oluşuna hayran olacaksınız.

Tallin Old City

Küçük italyan restoranlarının sıcak atmosferinde kalabalık masaların hoş sohbetini yarıda bırakıp, gezinize devam edeceksiniz.

İtalyan Restaurant

Akşam saat 5 civarında eckeroline’dan 19€’ya aldığım ferry biletiyle harika bir seyahat deneyimledim. Online bilet almanıza gerek yok, gişelerinden alabilirsiniz. Çünkü online işlem sırasında bilet almada sıkıntı yaşadım. Online satıştaki fiyata gişeden zaten istediğim bileti alabildim.

gemi üst

Ferry station’dan 1 paket marlboro’yu 50€’ya Couchsurfing arkadaşım için aldım ve dev seyahat aracını beklemeye başladım. O sırada wc ihtiyacınızı da ücretsiz karşılayabilirsiniz tabiki.

Normalde Duty free’den birşey almanıza hiç gerek yok çünkü ferry’nin zengin marketinden delice alışveriş yapabilirsiniz.

Gemiler

Denizi görebildiğiniz bekleme yerinde devasa ulaşım aracının limana yanaşmasını heyecanla izliyorsunuz. Sonra pasaport ve bilet kontrolünden sonra gemiye giriş yoluna alınıyorsunuz.Biletinizin özelliğine göre ferry chair ya da room olarak keyfinize bakıyorsunuz 🙂

gemi

2 saat sürecek olan bu yolculukta gemiyi dolaşmayı tercih edenlerdenim. Cesis, Maxima’dan aldığım bakeries’leri açlık tavan yaptığında yemek ise muhteşem birşey!.. 🙂

IMG_2753

Gecenin zifiri karanlığında, kuvvetle esen rüzgarda o koca, ürkütücü güverteye tek başınıza çıkmak ise ayrı bir heyecan!

Gemi içi

Baltık Denizi’ni aşarak Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Helsinki’ye yolculuğum başlamıştı…

tallin-gemi-cafe

Helsinki’de karşılaşacağım yaşam standardı gelecek yazımda karşınızda olacak…

Hoşçakalın…

0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir