Salamanca’da Hayat

Salamancada Hayat Çok GüzeL!
İspanya, sempatisi olan herkes için vazgeçilmez bir heyecan! Çünküİspanyolların enerjik, rahat ve sevecen hayatlarını yerinde görüp yaşamak isteyenlerin unutamayacakları bir deneyim olacak.
Salamanca namı diyar Golden City, tarihsel görünümüyle dikkat çekmekte. Şehir o kadar düzenli, temiz ve sakin ki mest oluyorsunuz. Dar ve uzun sokaklarda yürürken atlışövalyeler, askerlerçıkıverecek hissine kapılıyorsunuz. Çünkü tüm binalar sarı renkli özel taşlarla inşa edilmiş. Ve zaten modern görünümlü, enteresan, rengarenk binalar göremezsiniz. Her sokak ayrı bir tarihsel mekan, her çeşit mimari kiliseler, tabela ve dükkan yazı stilleri Salamancaya has. Görebileceğiniz her şey karakteristik özellikte.
 
Gün içinde İspanyollarçok saygılı, sakin ve güleryüzlüler. Salamancada; Erasmus öğrencileri, İspanyol çocuk ve gençler dışında kalan nüfus yaşlılardan oluşur. Aslında Salamancadaki sakinliğin ve temizliğin nedeni bence bu. Çünkü yıllarca oturmuş bir düzen ve disiplin var. Sonradan gelmiş bir disiplin olsa bu kadar rayında, zamanında işlemez. Gece yıkanan yollar, toplanan çöpler, trafik kurallarına uyum
 
Giderseniz bana hak vereceksiniz; trafikte otomobil modeline göre değil de yayaya duyulan saygı, bizde olmadığı kadar çok. Küçük bir şehir olmasına rağmen her sokakta işler trafik lambası ve bembeyaz rengi solmamış” hatta yeni boyanmış yaya yolları mevcut. Burada en çok sevdiğim şey de trafik lambasının yaşlıların rahat geçmesi için, sayaçlı olması. Yani 60 saniyede yayaların karşıdan karşıya geçme hakkı var.
Markette, Mc Donaldsda, cafede sırada (kuyruk) sıramı işgal edecekler diye stres yaşamayacaksınız. Çünküİspanyollar insan hakkına saygıyıönde tutuyor. Hemen yaşadığım bir olayı aktarayım size; Bizim Migros benzeri bir markete akşamüstüekmek ve süt almak için gitmiştim. İnanır mısınız!? Bir reyon boyu kuyruk oluşmuş. Ve 4-5 kasanın sadece 1 tanesi aktif… Açlıktan bayılacak olan ben şaşkınlığımı ve sinirimi daha fazla tutamayıp: neden başka bir kasa açılmıyor? dedim. Ama beni duyan görevli vs. yok, işini yapmaya devam ediyor. Diğer müşteriler ise hallerinden memnun: eve gitmesek de olur, rahatlığındalar. Ben şikayetimde ısrarlı davranınca, aktif kasadaki eleman anonsla arkadaşınıçağırdı ama beyefendi 10 dakikada geldi. Ona da kendimi tutamayıp: imalı bir teşekkürler dedim.
Gerçekten bu kadar rahat, kurallar kesinlikle bizim lehimize işliyor. diye düşünen başka bir millet var mı bilmiyorum. Türkler gibi aldığın parayı hak et, bana hizmette kusur etme, ben kimim biliyor musun sen! diye düşünmüyor olsa gerek.
 
Peyzaj olarak çok iyi düzenlenmişSalamanca’ da  doğal güzellikler korunmuş, buna rağmen insan konforu ihmal edilmemiş. Yaşam alanları olan parklar, spor alanları, bisiklet ve koşu yollarıoldukça geniş, rahat, bakımlı ve temiz
 
Şehrin en nadide bölgesi olan El Rio Tormesnehri: şirin ördekleriyle ve sakin akan suyuyla, gerek spor yaparken, gerekse dinlenmek için en doğru tercihtir.
 
Şehrin her yerinde oldukça fazla kilise ve müze görebilirsiniz. Zaten şehrin merkezinde restaurantlar, turizm ofisleri, barlar, cafeler bulunan La Plaza Mayor tüm ihtişamıyla sizi büyüleyecek. Büyük bir alanıçevreleyen La Plaza Mayor: evlenen çiftlerin düğün albümlerine, resmi kutlamalara, şehirde kaybolanların yol bulmasına, soluklanmak isteyenlere ve buluşmalara ev sahipliği yapar. Çoğu zamanda yer-yön tariflerinde demirbaştır. Çünkü La Plaza Mayordan yolunuzu kolay bulursunuz.
 
La Plaza Mayorun etrafından ev kiralamak ve satın almakçok pahalıdır. Çünküşehrin merkezi ve en işlek yeridir.
Şehir içi ulaşımda hiçbir sıkıntı, stres yok. Her yere yürüyerek, bisikletle, taksiyle ve şehir içi otobüslerle gidebilirsiniz. Şehirlerarası ulaşım için ise merkezde minik bir otogar ve şehrin diğer ucunda ise bir tren garı var. Ayrıca Barcelona ve diğer yakın yerlere ulaşım sağlayan küçük bir havaalanı da mevcut.
Ben İspanyol bir bayanla 4 ay kaldığım için onların beslenmelerini yakından gözleme fırsatı buldum.  Sabahın 5’inde uyanır. Kakao ve sütü karıştırıp içer. Yerse az kahvaltılık mısır gevreği yer. Bununla güne başlar ve hiç de şikayetçi değildir. Bizim kahvaltı dostuna, öğle yemeği arkadaşına, akşam yemeği düşmanına gibi sözleri olmasa gerek.
 
Salamancadagece hayatıoldukça renkli, sıcak ve dinamik. Değişik tarzda dekore edilmiş ve her yaşa hitap eden barlar özellikle cuma gecesinden itibaren capcanlıdır. İçkiler uygun fiyata ve büyük bardaklarda satılır. Her hafta sonu, farklı bir ülkenin Erasmus öğrencilerine party vardır. Yani eğlence sürekli ve kesintisizdir. Gece geç vakitte herkes sokaklarda, bar önlerinde muhabbettedir. Polis her akşam devriye gezer. Ve kendinizi güvende hissetmeniz için yeterlidir.
 
Yerel halk; beklediğiniz sıcak İspanyol tavırlarında olmasa da, şehir yaşanılacak bir yer. Bu tezime Amerikalı bisiklet satıcısından destek aldım. Hatta bana Türkiyeden örnekle açıkladı. Ankaranın insanıyla, İstanbulun insanı aynı mı? dedi. İnsanlar yaşadıkları bölgenin iklim şartlarını tavırlarına yansıtıyorlar, ister istemez.
 
İspanyollara has birkaç yiyecek ve içecek tarifi:
 

Cafelerde satılan los churros: un, su karışımı hamur olup, kakaolu süte bandırılan uzun ince hamur parçalarıdır. Mexicada un, su karışımına şeker de eklenirmiş. Ama İspanyada sade olarak tercih edilen los churroslar benim hoşlanmadığım aperatiflerden. Çünkü sütlü kakao da şekerli değildi bana göre ve los churros yerken hiçbir tat alamadığım için mutlu olmadım.

 
La Sangria: kırmızışarap, limonata, portakal ve limon dilimleri, şekerle karıştırılıp, afiyetle içilir.
 
 El Gaspacho(soğuk çorba): domates, soğan, ekmek içi, yeşil ve kırmızı biber, rondoda çekildikten sonra içilir.
 
La palle: bulgur, pirinç, deniz ürünleri ve safranla yapılan bir pilav.
 
La Tortilla: Patates, soğan, yağlı suda haşlanır ve yumurta ilave edilip, bütün harçezilir. Sonra kızgın tavada yine bütün harç kızartılır. Ve isteğe göre sade, ıspanaklı, domuz etli, peynirli tercih edilebilir. Tek yapmanız gereken kızaran harcı ikiye bölüp arasına istediğiniz malzemeyi koymanız. Üçgen dilimler halinde servis edebilirsiniz. Servis önerisi üzerine biraz nane ve biraz sarımsaklı mayonezle süper oluyor. Yanında mutlaka Mac Mahon bira eşlik etmeli
Not= Salamancada, bu yazdığım yemek ve içeceklerin kursuna gitmiş biri olaraktan çizdirdim

 

0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir